poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Śląski ogród botaniczny czyli jak się nie nudzić w słoneczny dzień.


Już w sobotę zdecydowałam, że ze względu na wiosenną pogodę, tę niedzielę spędzimy na świeżym powietrzu. Kierunek ------> Mikołów - ŚOB. 40 kilometrów drogą krajową 44 i już jesteśmy na miejscu. Trasa łatwa lekka i przyjemna, już na wiślance można dostrzec znak "skręć w prawo do ŚOB" (jadąc od Katowic). W otoczeniu pól i łąk niewielki parking po prawej przykuwa uwagę już z daleka. Po lewej wjazd na bardziej cywilizowany parking i wybrukowany chodnik kierujący do celu. Miejsc na samochody jest dość sporo mimo wszystko spodziewam się, że w letni weekend będzie problem z parkowaniem. Tuż przed wejściem do ogrodu możemy skorzystać z dóbr natury i zaopatrzyć się w EkoProdukty na mini Eko Bazarze, zjeść swojski żurek albo kanapkę z makrelą. I tak co niedzielę. Tuż za wejściem rozpoczyna się przygoda z florą, spacerując możemy spotkać mnóstwo tabliczek informujących nas o rodzaju rośliny TUTAJ posadzonej. Alejki są wybrukowane także spacer z wózkiem jak nabajbardziej TAK. Ja trafiłam na wystawe fotografii ogrodów japońskich i mimo, że roślinność jeszcze nie "wybuchnęła" swoim pięknem, mogłam zobaczyć i przeczytać wiele ciekawostek na temat dalekowschodnich kompozycji. Trasa nie jest długa - idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Gdy już dotrzemy na szczyt (centrum ŚOB znajduje się na małym wzniesieniu), możemy wspiąć się na niewysoką wieżę, z której rozpozciera się panorama Katowic i okolic.


Powyżej mała namiastka widoku w stronę K-wic. Warto samemu odwiedzić to miejsce i zobaczyć całość. Oczywiście po przeciwnej stronie również cudowny widok :).

Tuż pod wieżą znajduje się mały ryneczek, na którym możemy zaopatrzyć się w różnorakie bibeloty oraz gadżety do domu, napić się kawy i zjeść obiad. Bistro jest dość spore i posiada ogródek na zewnątrz budynku.




 Przed wejściem na ryneczek na dość sporej łące możemy zaangażować dzieci w podwórkowe zabawy, udostępnione są bowiem różnego rodzaju przyrządy do gier rodzinnych. Wierzę, że nie było to jednorazowe wydarzenie :) w pobliżu znajduje się też kącik kreatywny, gdzie każdy mógł wykonać "arcydzieło" z rzeczy codziennego użytku.



Gdy pociechom znudzi się spacerowanie ogród proponuje plac zabaw, jest naprawdę spory dzięki czemu każdy dzieciak znajdzie coś dla siebie a mnogość ławeczek pozwoli nam na miły odpoczynek w promieniach wiosennego słoneczka. Zawsze możemy zabrać ze sobą koc i rozprostować kości na trawie, dlaczego nie?


Przed wycieczką do ogrodu warto zapoznać się z kalendarzem imprez, może akurat coś ciekawego będzie czekało nas w najbliższą niedzielę? Jedno jest pewne - jest to miejsce warte odwiedzenia - POLECAM!

Ciekawostki?

Ogród powstał w 2002 roku i jest największy w Polsce, zajmuje bowiem 78ha.
Warto wspomnieć że po drugiej stronie ulicy, troszkę wcześniej również znajduje się część ogrodu, w której można zobaczyć między innymi odnowiony "Wapiennik". W ogrodzie znajduje się wiele kolekcji roślin, m. in. kolekcje: roślin energetycznych, drzew ozdobnych, krokusów, drzew owocowych. Na terenie ŚOB znajdziemy również zachowane części dawnych obiektów wojskowych. Ogród prowadzi zajęcie edukacji przyrodniczej i organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dla każdego coś miłego.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz